So awhile back I decided I wanted to go raw. Well I did it for a few weeks and I really felt awesome. I had more energy, better mood, dropped weight, no heartburn, etc etc… Well life got hard and things got hectic as I am sure you all can understand.
For some reason…. that is totally beyond me…… it can be so expensive to eat healthy! Raw foods, in the natural state can cost so much more than the junk processed foods. Someone please explain to me why that is?
I came across Raw Fu and decided to join in (late) on the 100 Day Raw Food Challenge. Today I headed to the store and picked up some stock. I mainly eat a vegetarian diet anyhow so going raw isn’t all that hard for me. I plan to go atleast 80% raw this time.
In my previous run at raw I never tried making the green smoothies…honestly it sounded a little weird and well… uh….gross. Guess what? It isn’t gross and my green smoothie didn’t even turn out green. So here I sit, typing a blog and drinking a not so green, green smoothie..and it’s awesome tasting! Even the girls had some!
I know this is something I need to do to feel more healthy, and I am dedicated to doing it. To keep me on track though….I would like to have some tips at being raw on the cheap frugal side. I like a bargain! We made out alright today because we got to the grocery right when they were putting some discounted veggies out.
So… I am calling upon all of you frugal raw foodists to share your secrets here ! Your cheapo friends need your help!
Related Posts
Girl on Fire
Latest posts by Girl on Fire (see all)
- Hey, it’s been a minute… - April 14, 2025
- Benefits of Dual Diagnosis Treatment - January 25, 2023
- How to Help Family With Mental Health Issues? - January 3, 2023
dammit! i wanna come play with your juicer! lol
only thing i knew to do was to get frozen fruits and veggies to save money..
You bring the fruit….I got the juicer….Come on!